Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w sklepie podaj swój e-mail

Szukaj

Twój ulubiony styl mebli ?

Stojący zegar MORA - oryginał z XIX w

Zegary, Obrazy, Oświetlenie

Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie

Kliknij, żeby powiększyć zdjęcie

Kontakt 601-359-144

Kontakt 601-359-144

Stara cena:5800.00
Cena:5200.00
Rezerwacja
Masz pytania?

Unikatowy zegar stojący MORA.

 

Jest to jeden z nielicznych oryginalnych egzemplarzy w Polsce.

Zegar po długim oczekiwaniu na zgodę właściciela Szweda został zakupiowny w małej miejscowości niepodal Mora w centralnej części kraju.

Poprzedni właściciel bardzo dbał o swój skarb. Dzięki temu zegar przetrwał do dziś w znakomitym stanie jak na swój wiek (ok 150 lat !!).

Skrzynia wykonana rećznie z grubego drewna sosnowego. Widać po zostawionych śladach prymitywnych narzędzi, że rodzina która go wykonała musiała włożyć sporo pracy.

Skrzynia malowana ręcznie w ludowe motywy. W centralnej części data 1838.

Jest to prawdopodobna data powstania skrzyni.

Drugą datę odnaleźliśmy z tyłu oryginalnej tarczy: 1865 - jest to rok zakupu tego zegara od właściciela.

Historia zegarów Mora:

Zegary Mora to tradycyjne zegary szwedzkie, których produkcja rozpoczęła się w pod koniec XVIII wieku i kontynuowana była w XIX-tym, nie ulegając zwiększonej konkurencji ze strony rodzących się nowych stylów i taniej masowej produkcji. Swoją nazwę zegary zawdzięczają miejscowości Mora w środkowej Szwecji, w pobliżu której były produkowane.

W momencie kiedy w tym regionie upadło górnictwo, a zła pogoda i słabe gleby zmusiła rolników do poszukiwania dodatkowych sposobów zarabiania, mieszkańcy tego obszaru zwrócili się w kierunku tradycyjnego rzemiosła i rozpoczęli produkcję tych majestatycznych i oryginalnych zegarów. Niemalże każda rodzina w regionie specjalizowała się w produkcji jednego rodzaju części do zegarów.

Każdy dom w tym miasteczku produkował inną obudowę od bardzo prostych do niesamowicie ozdobnych - te ostatnie zamawiane były głównie w prezencie ślubnym.

W szczytowym okresie produkcji, w takie manufaktury zaangażowanych było ponad 90 rodzin, które tworzyły ok. 1000 zegarów rocznie. Jednym z najbardziej znanych twórców był Anders Andersson, jeden z pierwszych zegarmistrzów, który był zaangażowany w produkcję.

Wnętrza udekorowane zegarem Mora od razu stają się piękniejsze. Jeden z nich wykorzystano w słynnej scenografii, kultowego chyba już, wnętrza domu Eriki Barry, bohaterki filmu "Lepiej późno niż później". Taki zegar można wypatrzeć również w posiadłości aktorki Halle Berry.

 

Zobacz film z zegarem Mora:

 

Cechy
Wymiary w cm Wysokość - 205, Szerokośc max. - 49, Głębokość max. - 26, Średnica tarczy - 27
Kolor niebieski ( błekit); motywy ludowe - w kolorze czarnym
Stan Zegar w bardzo dobrym stanie. Skrzynia zachowana bardzo dobrze, czysta. Mechanizm sprawny. Zegar gotowy do użytkowania. Brak śladów po owadach.
Cena prywatnego transportu GRATIS !

  
 

Polecamy także:

Dwie kolumny marmurowe, piedestał, marmur
1790.00
Stojący zegar ISGUS - secesja wysoki i piekny
2150.00
Lustro, tremo - Ludwikowskie
1920.00
Toaletka mahoniowa Biederemeier - zgrabna
1220.00